Štýlová záhrada         Štýlový interiér          Štýlové vizitky          Štýlová reklama

Vedeli ste o trávniku, že...

21.09.2011 21:02

... že na samom spodku koreňa trávy sa nachádza „lubrikant“, ktorý pomáha koreňu ľahšie prenikať cez tvrdé zemné podložie a zároveň ho chráni pred zničením?

... že je potrebné trávnik dosievať? Niektoré druhy tráv v trávniku majú životnosť len niekoľko pár rokov. Preto by sme mali trávnik priebežne dosievať. Veľkou výhodou je, že môžeme použiť odrody, ktoré sú oproti pôvodným kvalitnejšie a tým meniť zloženie trávnika.

... že voda do trávnika by mala byť distribuovaná rovnomerne? Avšak pozor na preliate. V tomto prípade sa všetky vzduchové póry v pôde upchajú. Korene potrebujú taktiež dýchať.

...že  pri kosení sú odoberané z trávy živiny? Preto ich musíme hnojením dodať naspäť. Samozrejme v primeraných množstvách.

... čo je čierna vrstva? Čierna vrstva je čierna, páchnuca vrstva v koreňovej zóne, ktorá je spôsobená nedostatkom kyslíka. Nachádzajú sa tam anaeróbne baktérie (ktoré žijú tam, kde nie je kyslík). Produkujú sírovodík, ktorý ničí trávu a spôsobuje zápach. Čiernej vrstve sa dá predísť primeranou závlahou, aerifikáciou a skarifikáciou.

... čo je skarifikácia? Je to odstránenie nežiaducich zvyškov z trávnika, ktoré sú už odumreté. Tento materiál sa kumuluje na vrchu pôdy. Vzniknutá vrstva je nepriepustná. Pri skarifikácii dochádza k odstráneniu nežiaducich zvyškov, pôda môže začať dýchať a môžu sa ujať novonasadené semená.

Názorný obrázok, ako funguje skarifikácia. Skarifikačná kazeta.

... že choroby sa do trávnika dostávajú cez prieduchy? Čím viac trávnik kosíme, tým viac prieduchov sa nám tvorí. Výskyt plsti v trávniku poskytuje viac príležitostí na šírenie chorôb.

... ak odstraňujeme sneh z trávnika, zásadne neodstraňujeme ľad? Mohli by sme tým poškodiť trávnik.

... že na trhu sa objavil nový výrobok Primo Maxx? Je to efektívne a univerzálne hnojivo pre trávnik, ktorý maximalizuje kvalitu trávnika a odoláva lepšie stresu. Primo Maxx robí trávnik hustejším a zároveň spomaľuje vertikálny rast trávy.

... že na prikrytie trávnika pri rôznych akciách sa používa TERRAPLAST? Trávnik sa dokáže po tomto zásahu rýchlo zregenerovať a poškodzuje sa len minimálne.

Autor: Ing. Tatiana Šuláková

Diskusia: Vedeli ste o trávniku, že...

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok