Štýlová záhrada         Štýlový interiér          Štýlové vizitky          Štýlová reklama

Nealergická a protiastmatická záhrada

22.01.2011 13:06

Urobte zo svojej záhrady priestor pre zábavu a bez stresu. Vždy je dobré mať po ruke zopár pohodlných stoličiek na posedenie a malý stolík. Zvonkohra, vtáčie krmítko a vtáčia búdka sú výbornými odbúravačmi stresu a môžu pridať viac pôžitkov do vašej záhrady. Krásna, bezpeľnatá a nealergénna záhrada prijateľná pre astmu môže byť miestom pre rast zdravých deti a skvelé miesto pre každého na relaxovanie a vychutnanie si pobytu v prírodnom prostredí.

Ak patríte k tej časti populácie, ktorá trpí astmou, tak veľmi dobre viete, že záhrada nie je pre vás moc priateľským miestom. V dnešnej dobe sú typické záhrady a úpravy krajiny vysadené samčími drevinami, ktoré produkujú veľa peľu a môžu vyvolať astmatické záchvaty. Každý astmatik vám môže potvrdiť, že astma môže byť vyvolaná mnohými príčinami, ale peľ je najčastejšia. Záhradné alergie sú veľmi častým javom, ale nemusia byť. Môžu byť do značnej miery minulosťou, ale iba ak sme ochotní urobiť pár jednoduchých zmien.

Dôležité je nevysádzať samčie stromy a kríky. Sú práve tým, čo v nealergickej záhrade nechcete. Produkujú najviac alergénneho peľu. Do vašej nealergénnej záhrady potrebujete vysadiť samičie rastliny, ktoré nikdy žiadny peľ neprodukovali, sú teda 100 % alergicky nezávadné. V mestách sú vysádzané milióny samčích stromov. Dôvodom je, že samčie stromy nerodia žiadne plody alebo semená. Mestá dokážu ušetriť na nákladoch na údržbu a spratanie plodov a semien z komunikácii. Tieto vysoko alergénne stromy sú propagované ako stromy „bez odpadu“ a často predávané ako „neplodné“. Nikde nie je zmienka o tom, že sú vysoko alergénne a mnohým ľudom spôsobujú veľké zdravotné problémy a sú spúšťačom mestských epidémii alergií a astiem. 

12 tipov, ako si vybudovať astme priateľskú záhradu

 1. Vysaďte veľa samičích stomov a kríkov. Tieto dreviny neprodukujú žiadny peľ, a sú aj výbornými lapačmi peľu, ktorý sa do záhrady dostane z iných miest. Môžeme povedať, že samičie rastliny sú prírodnými čističkami vzduchu.
 2. Používajte trávniky s nízkym obsahom peľu, alebo bezpeľové.
 3. Zaveďte si stupnicu od 1 do 10 na označenie mierky ako je rastlina vysoko alergénna. Jedna je najmenej alergénna a desať maximálne. Používajte rastliny v rebríčku s hodnotami od 1-5. Čím viac rastlín vysadíte v záhrade v hodnotách 1 – 3, tým viac bude vaša záhrada prijateľnejšia pre alergikov a astmatikov.
 4. Odstráňte zo záhrady všetky stromy alebo kríky, ktoré sú v rebríčku na viac ako siedmom mieste. Výsadba drevín s hodnotami osem až desať sú pre alergikov ako prilievanie oleja do ohňa. Bez nich môžu žiť omnoho lepšie.
 5. Odstránené rastliny s vysokým obsahom peľu nahráďte samičími stromami a kríkmi. Takmer všetky jasene (Fraxinus), Javor červený (Acer rubrum), Javor cukrový (Acer saccharinum), Javor jaseňolistý (Acer negundo), tis (taxus), cezmína (ilex), moruša (Morus), céder (Cedrus) alebo borievka (Juniperus), ktoré produkujú semená, ovocie alebo bobule sú samičie rastliny. Veľmi dobrými náhradami sú pekne kvitnúce dreviny, ktoré sú známe produkciou malého množstva peľu. Príkladom môžu byť slivky (Prunus), marhule (Persica), broskyne (Prunus persica), kamélia (Camellia), hloh (Crataegus) a granátové jablko (Punica granatum). V rebríčku alergénov sa nachádzajú v nízkych hodnotách.
 6. Používajte rastliny, ktoré sú dobre adaptované pre oblasť, v ktorej žijete. Ak máte k dispozícii pôvodné druhy rastlín s nízkym obsahom peľový častíc, tak ich určite použite.
 7. Použite širokú škálu rastlinného materiálu, rozmanitosť je dobrá vec. Biodiverzita má zmysel. Rozmanité záhrady majú menej problémov s hmyzom a plesňami.
 8. Vyhnite sa rastlinám so silnými vôňami alebo zápachom. Nepoužívajte jazmín (jasmine), alebo podobne silnovoňajúce rastliny vedľa vchodov a východov a rozhodne ich nesaďte pod oknami spálne.
 9. Pre mulčovanie používajte kamene a štrk namiesto kôry. Tým znížite vytváranie toxických plesní v záhrade.
 10. K ďalšiemu eliminovaniu plesní potrebujeme trochu usmerniť  vtákov. Prakticky všetky voľne žijúce vtáky žerú hmyz. Nedostatok hmyzu je spúšťačom zvýšeného výskytu plesne. Aj malá sýkorka zožerie veľké množstvo hmyzu. Požieranie hmyzu znížime umiestnením kŕmitka pre vtákov do záhrady. Sú pre vtáky veľmi lákavé.
 11. Udržujte svoje rastliny zdravé. Zníži sa tým výskyt peľu a plesní. Keď je horúce a veterné počasie, dodajte záhrade dostatočnú zálievku. Záhradku hnojte na jar a na jeseň.  Na jar je potrebné hnojiť hnojivami s obsahom dusíka, v neskorú jeseň hnojíme hnojivami s dostatočným obsahom draslíka. V zime bude rastline pomáhať s vytrvalosťou. Ak rastliny rastú príliš blízko pri sebe, prerieďte ich. Ak  konáre stromu zatieňujú veľkú časť záhrady, urobte presvetľujúci rez. Pustíte tak viac svetla do záhrady. Čerstvý vzduch a slnko sú nepriateľmi plesní.
 12. Ak strom, ker, vinič, alebo akákoľvek iná rastlina vyzerá choro, špinavo a veľmi priťahuje hmyz, tak ju treba odstrániť. Vykopte a zbavte sa jej. Nesnažte situáciu vyriešiť neustálym postrekovaním insekticídmi. Aj tieto látky môžu spôsobiť alergie a astmu.

TIP: Ak sa potrebujete zbaviť hmyzu, skúste použiť jednoduchý bezpečný mix, ktorý sa skladá z 3 lyžíc rastlinného oleja, 2 lyžíc saponátu na riad, dvoch polievkových lyžíc jedlej sódy na 3 a pol litra vody. Tento roztok zabíja hmyz a je účinný fungicíd.

Ing. Tatiana Šuláková

zdroj:https://www.allergyfree-gardening.com/

Tlačenú podobu tohto článku nájdete i časopise Kvety a záhrada 2/2010 na strane 44, ktorý si môžete prečítať aj onlineTU.

 

Diskusia: Nealergická a protiastmatická záhrada

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok